Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191018

Batikowe kwiaty

Data: 18.10.2019 - 27.10.2019
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ
Batikowe kwiaty

Muzeum Ogrodu Botanicznego serdecznie zaprasza na wystawę batików Marii Grzeszczyszyn-Budziosz "Batikowe kwiaty".

Wystawa czynna będzie od 18 do 27 października w godzinach otwarcia Muzeum: czwartki i piątki od 10:00 do 14:00 oraz w niedziele od 11:00 do 15:00, a także 17 listopada (Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich).

O autorce

Maria Grzeszczyszyn–Budziosz jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podczas studiów uzyskała stypendium naukowe I stopnia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W 2013 roku obroniła tytuł magistra sztuki i pracowała kilka lat jako instruktor plastyki w domu kultury.
Obecnie jest mamą 2. letniego Maksia, który  jest inspiracją dla Jej malarskich prac, głównie portretów. Jako artystka sięga do tematów znanych takich  jak portret,  pejzaż, czy martwe natury.Są to głównie oleje, akryle, pastele.
Od paru lat zagłębia się w sztukę batiku, który jest tematem Jej wystawy. Prezentuje malarstwo kwiatów,  w technice niezwykle twórczej i tajemniczej, gdzie za każdym razem odsłaniają się nowe możliwości, plamy, barwy,  nieosiągalne dla malarstwa olejnego, które choć szlachetne w swojej technice daje możliwość korekty i zmian, a więc jest w pewnym sensie przewidywalne. W batiku natomiast barwy i kontury są często niezaplanowane, odkrywcze,  po nakładaniu gorącego wosku na tkaninę tjantingiem następuje kąpiel barwnikiem i kolejne etapy ukazują niesamowite efekty malarskie.
Dzięki batikowi kwiaty na Jej obrazach przekształcającą się w nasycone pałające błękity, czerwienie, bądź zachwycają delikatnym odcieniem różu czy fioletu, obwiedzione konturem wydobywają  wizualną ekspresję płaszczyzny obrazu, niczym secesyjne ornamenty. Tło również wzbogaca fakturę obrazów, tworzy rodzaj marmurkowej mozaiki, powtórzonego obrazu, czy rozbitej tafli. Batik wciąż inspiruje Ją do tworzenia kolejnych obrazów dających wrażenie olśniewającego światła, feerii barw podkreślającej urodę kwiatów ukrytych w tej zjawiskowej technice.
Pliki do pobrania
pdf
Folder wystawy