Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym

Nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym

W Ogrodzie Botanicznym UJ zakończyły się już prace związane z budową szklarni nr 5 oraz zimownika w kompleksie szklarniowym Victoria.

Nowa szklarnia zastąpiła starą konstrukcję, której rozbiórkę rozpoczęto w sierpniu w 2018 roku. W nowo wybudowanej szklarni rośnie mierzący 14 metrów wysokości daktylowiec kanaryjski, zasadzony w połowie XIX wieku. Najprawdopodobniej jest to najstarszy okaz tego gatunku rosnący pod szkłem w środkowej części Europy. Z tego względu podlega on ochronie jako pomnik przyrody.

Nowa szklarnia swoim kształtem nawiązuje do najstarszego obiektu tego typu, istniejącego wcześniej w Ogrodzie Botanicznym,  zachowanego jedynie na starych rycinach. Została zbudowana na planie ośmioboku, ze szczytem zwieńczonym kopułą. W najwyższym punkcie mierzy 21 m i jest wyższa od swej poprzedniczki o 7 m, zimownik osiąga natomiast wysokość 14,3 m. Szklarnię wyróżnia nowoczesny system wentylacji oraz liczne udogodnienia umożliwiające zwiedzanie obiektu przez osobny niepełnosprawne. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych, opracowanie specjalnie dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.  

Oprócz daktylowca kanaryjskiego w nowej szklarni rosną jeszcze dwa inne gatunki palm: bucja główkowata Butia capitata (Mart.) Becc. oraz karłatka niska Chamaerops humilis L., a ponadto podziwiać tu można rośliny zagrożone wymarciem w skali światowej, takie jak wolemia szlachetna Wollemia nobilis W.G.Jones, K.D.Hill & J.M.Allen czy araukaria brazylijska Araucaria angustifolia (Bertol.) Kuntze.

Koszt całej inwestycji wyniósł 9 mln zł. Środki pochodziły z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz galerię zdjęć