Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210131

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Data: 31.01.2021
Czas rozpoczęcia: 12:00
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Ruszyła już aukcja roślin z Ogrodu na cele WOŚP!

Wstęp

Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku, na potrzeby Sztabu WOŚP udostępnia Pałac Śniadeckich - stanowiący nierozerwalną część Ogrodu Botanicznego. Otwiera także Ogród, w którym podczas unikalnego, zimowego zwiedzania będzie można spotkać kwestujących wolontariuszy. Dotąd Ogród Botaniczny zamykany był na okres zimowy, więc tym bardziej zapraszamy osoby o wielkim sercu do odkrycia piękna Ogrodu zimą i wzięcia udziału w zbiórce. Ogrodowa kawiarnia Milin Cafe w dzień Finału serwować będzie napoje, z których cały dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji WOŚP.

Do wylicytowania na aukcjach przezanczone zostało 5 okazów - są to dość duże rośliny które z pewnością będą ozdobą każdej domowej kolekcji a ich uprawa nie nastręcza trudności.

Kamelia japońska (Camelia japonica L.)

Opis: zimozielony krzew o skórzastych, lśniących liściach, stanowiących ozdobę poza okresem kwitnienia. Kwiaty w zależności od odmiany są pełne lub półpełne, różowe, czerwone lub białe. Zaliczana jest do rodziny herbatowatych (Theaceae). Kamelia przywędrowała do uprawy w Europie około 1745 roku ze Wschodniej Azji: Japonii, północnych Chin oraz Korei. Prezentowany okaz został wyhodowany w szklarni Jubileuszowej, ma około 20 lat. Kwiaty półpełne czerwone z żółtymi pręcikami przypominające kotyliony. Jest rośliną niewymagającą częstego podlewania, a pełnia kwitnienia przypada na miesiące zimowe.

Wymiary: wysokość około 1,6 m + donica 0,5 m.
Link do aukcji: kamelia japońska od Ogrodu Botanicznego UJ 10123551578 - Charytatywni Allegro

 

Kawa arabska (Coffea arabica L.)

Opis: niewielkie drzewko o błyszczących liściach i śnieżnobiałych, delikatnych, intensywnie pachnących kwiatach. W późniejszym czasie ozdobą rośliny są czerwone mięsiste owoce przypominające nasze wiśnie. Wnętrze owocu zawiera dwa nasiona, przylegające do siebie. Czasami zdarza się, iż zawiązuje się jedno nasiono popularnie nazywane perłą kawową. Ojczyzną kawy jest Afryka. Uprawiana w wielu rejonach tropikalnych Ameryki Południowej i Azji. To właśnie ten gatunek dostarcza ponad 80% światowej produkcji kawy! Wymaga stale wilgotnej ziemi i częstego zraszania. Prezentowany okaz został wyhodowany w szklarni Jubileuszowej, a jego wiek to ponad 15 lat.
Wymiary: wysokość około 3 m + donica 0,5 m.
Link do aukcji: kawa arabska od Ogrodu Botanicznego UJ 10123602370 - Charytatywni Allegro

 

Płaskla łosioroga czyli łosie rogi (Platycerium bifurcatum (Cav.) C. Chr.)

Opis: należy do najbardziej oryginalnch paproci na świecie i jest typową rośliną tropikalnych dżungli.  Jest epifitem, w naturalnym środowisku porastająca konary i pnie drzew. Wytwarza dwa rodzaje liści. Jedne - brązowe, łuskowate, pełniące funkcje czepną, ochronną jak i spełniające rolę magazynu wody. Drugie - zielone, powycinane w kształcie łosich rogów, pełniące funkcje asymilacyjne. Paproć ta występuje w tropikalnej Azji i Australii. Roślina bardzo dobrze rośnie w warunkach domowych. Prezentowany okaz ma ponad 20 lat i został wyhodowany w szklarni Holenderce.
Wymiary: około 130x120 cm, najdłuższy liść ma ok. 80 cm.
Link do aukcji: "łosie rogi" od Ogrodu Botanicznego UJ 10123616770 - Charytatywni Allegro

Podrzeń (Blechnum tabulare (Thunb.) Kuhn)

Opis: gatunek paproci „drzewiastej”, tworzący kłodzinę do 1m wysokości, która zakończona jest pióropuszem pierzasto podzielonych, zimozielonych liści. Roślina pokrojem przypomina niewysoką palmę a jej wygląd nawiązuje do drzewiastych paproci tworzących karbońskie puszcze. Występuje w południowej Afryce, Madagaskarze oraz Australii. Wymaga stale wilgotnej ziemi i częstego zraszania. Idealnie sprawdzi się w niedużej domowej oranżerii. Prezentowany okaz ma ponad 10 lat i został wyhodowany w szklarni Victoria..
Wymiary: wysokość około 0,8 m, szerokość 0,6 m, donica o średnicy 28 cm.
Link do aukcji: podrzeń od Ogrodu Botanicznego UJ 10123637115 - Charytatywni Allegro

Nolina zagięta (Nolina recurvata (Lem.) Hemsl.)

Opis: roślina ze względu na charakterystyczne zgrubienie powstające u podstawy pnia nosi popularną nazwę stopy słonia. Gromadzi w niej wodę i substancje zapasowe, dzięki czemu może przetrwać długą porę suszy. Jest to bardzo mało wymagająca i jednocześnie niezwykle efektowna roślina odporna na trudne warunki. Jej sztywne i wąskie liście zebrane są w bujny pióropusz. Pochodzi z Meksyku. Prezentowany okaz ma już ponad 20 lat i został wyhodowany w szklarni Victoria.
Wymiary: wysokość około 1,6 m, szerokość 1,4 m, donica o średnicy 40 cm.
Link do aukcji: "stopa słonia" od Ogrodu Botanicznego UJ 10123626265 - Charytatywni Allegro

 

Baner Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy 2021