Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lisy w Ogrodzie

Lisy w Ogrodzie

Od kilku dni coraz większą popularność zdobywa mieszkający w Ogrodzie lis.

Pomimo położenia Ogrodu w centrum miasta na jego terenie dość często można spotkać przedstawicieli dzikiej fauny, w szczególności rożne gatunki ptaków. Lisy również sporadycznie się pojawiały, ale zwykle znikały po kilku dniach. Od kilku miesięcy lis jest jednak stałym mieszkańcem Ogrodu a jego widok nie budzi zdziwienia ani pracowników ani zwiedzających. W końcu lata i jesienią 2020 r. obserwowane były nawet 2 osobniki, a niektórzy ze zwiedzajacych twierdzili nawet, że było ich jeszcze więcej. Lisek jest niepłochliwy i łatwo daje się obserwować odpoczywając lub buszując w różnych częściach Ogrodu. W ostatnich dniach stało się o nim głośno ze względu na jego psoty - regularnie rozkopuje rabaty, w tym z cenną z przyrodniczego punktu widzenia sasanką, a także wykopał śpiącego w stercie liści jeża. Łapie także buszujące po Ogrodzie gryzonie a ostatnio wywęszył okazję w postaci łapanych do obrączkowania ptaków.

Wszystkich zwiedzających Ogród prosimy jednak o zachowanie ostrożności przy kontaktach z tym zwierzakiem - pamiętajmy, że jest to dzikie zwierzę, które w sytuacji zagrożenia może zachowywać się nibezpiecznie. Prosimy więc o nie dokramianie i zachowanie odpowiedniego dystansu!

Nasz lis gościł już nawet na antenie Radia Eska - zapraszamy do zapoznania sie z materiałem: 

https://www.eska.pl/krakow/niesforny-lis-harcuje-w-ogrodzie-botanicznym-uj-rudy-spryciarz-nie-daje-sie-usunac-aa-nqoH-cj8U-DdgP.html

 

Zobacz galerię zdjęć