Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210710

Natura w sztuce

Data: 10.07.2021 - 22.08.2021
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Kontakt: kulturystyka@asp.krakow.pl
Natura w sztuce

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie we współpracy z Galerią Bronowice oraz Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w cyku letnich warsztatów „Natura w sztuce”.

Warsztaty są skierowane do uczestników w różnym wieku – od dzieci, przez młodzież, po seniorów. Nawiązują do wystaw i działań Akademii i są prowadzone przez jej dydaktyków. Cykl spotkań będzie stanowił niezwykłą okazję do zabawy i poszerzenia zasobów artystycznej wyobraźni dla dzieci, a także możliwość zyskania wiedzy i artystycznych kompetencji przez młodzież i dorosłych zainteresowanych sztuką.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona! Niezbędna jest rejestracja na zajęcia - prosimy przesłać nazwy i termin warsztatu oraz imiona i nazwiska  zgłaszanych osób na adres: kulturystyka@asp.krakow.pl

Uwaga! Aby wziąć udział w warsztatach, należy w dniu wydarzenia zakupić bilet wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Plener do wystawy "Nature is my homeland"

Termin: 10-11 lipca 2021; 10:00-14:00
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: młodzież od 13 roku życia i dorośli amatorzy oraz profesjonaliści. Dla wszystkich, chcących wykonać obrazy malarskie lub rysunkowe inspirowane przyrodą, pod okiem nauczyciela akademickiego. 
Prowadzenie: dr Marta Bożyk, Natalia Buchta 
Ilość osób: 20-25  
Opis: plener organizowany przez ASP we współpracy z Ogrodem Boanicznym UJ na jego terenie. Plener jest kontynuacją i promocją projektu „Nature is my Homeland” realizowanego w latach 2018-2021; nadal przyświecają nam jego cele: promocja ekologii, idea szacunku do natury, świadomość integralności życia ludzkiego z naturą. Plener ma na celu skierowanie uwagi osób uzdolnionych artystycznie oraz mających potrzebę ekspresji twórczej na przyrodę. Ogród botaniczny UJ to miejsce, w którym można przyjrzeć się roślinom z bliska roślinom, docenić ich wyjątkowość i piękno, a także dowiedzieć się więcej o ich gatunkach i cechach. Plener będzie nie tylko okazją do pracy artystycznej nad obrazem natury, ale przede wszystkim spotkaniem z nią samą.

Plenerowe wykłady „Natura w sztuce”

Termin: 11.07, 18.07, 1.08 oraz 22.08
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: dla wszystkich zainteresowanych 
Prowadzenie: dr Anna Król 
Ilość osób: 50 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza do Ogrodu Botanicznego na cztery letnie spotkania prezentujące nieznany, lecz fascynujący świat współczesnej i dawnej sztuki botanicznej. Cztery spotkania będą jednocześnie czterema podróżami do krainy czarów. Pierwsze z nich (11.07) jest dedykowane Marii Sibylli Merian (1647–1717), jednej z najbardziej znanych artystek na świecie, postaci niezwykłej, niezależnej, występującej przeciwko ówczesnym wyobrażeniom o rolach społecznych kobiet. Wybitnej entomolożki, podróżniczki, wydawczyni, znakomitej organizatorki biznesowych przedsięwzięć. Autorki sugestywnych przedstawień roślin i owadów.  Drugie (18.07) przybliży fenomen współczesnej sztuki botanicznej, jej różne odsłony w XXI wieku, od instalacji Hermana de Vriesa, po sensualne obrazy maków Fiony Strickland. Trzecie (1.08) przedstawi japońskie wyobrażenia „kwiatów i ptaków” w dawnym drzeworycie ukiyo-e i w XXI-wiecznej redakcji. Czwarte (22.08) zaprezentuje oryginalną refleksję o naturze i botanice, między innymi w kręgu młodych artystek, absolwentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Katarzyny Makieła-Organisty, Edyty Dufaj i Kamili Piazzy, Justyny Stoszek, Bożki Rydlewskiej i Karoliny Kowalskiej.

Warsztaty „Nature is my homeland. Natura to mój dom”, cz. 3

Termin: 18 lipca (11:00, 13:00, 15:00) 
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: rodziny z dziećmi i młodzież 
Prowadzenie: Emilia Kutrzeba, Natalia Buchta  
Ilość osób: 10-15  osób 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: w ramach warsztatów zaprosimy dzieci i młodzież do przyglądania się roślinom. Przyjrzymy się, jak tworzyli własne zielniki Stanisław Wyspiański czy Maria Sibylla Merian. Będziemy poszukiwać roślin ze wspaniałymi kwiatami i oryginalnymi liśćmi. Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł stworzyć własną kolekcję swoich ulubionych roślin. 

Warsztaty „Nature is my homeland. Natura to mój dom”, cz. 5

Termin: 1 sierpnia (11:00, 13:00, 15:00) 
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: rodziny z dziećmi i młodzież 
Prowadzenie: Emilia Kutrzeba, Natalia Buchta  
Ilość osób: 10-15  osób 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: wielkoformatowe malowanie. Podczas warsztatów będziemy przyglądać się naturze z bliska. Będziemy tak blisko, jak tylko to możliwe. Przyjrzymy się  kwiatom, łodygom i liściom przez szkła powiększające, a następnie będziemy malować wielkoformatowe, abstrakcyjne, inspirowane wcześniejszymi obserwacjami obrazy. 

Warsztaty „Nature is my homeland. Natura to mój dom”, cz. 7

Termin: 22 sierpnia (11:00, 13:00, 15:00) 
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: rodziny z dziećmi i młodzież 
Prowadzenie: Emilia Kutrzeba, Natalia Buchta  
Ilość osób: 10-15  osób 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: w ramach ostatnich letnich warsztatów zaprosimy dzieci i młodzież do wymyślenia i stworzenia fantazyjnych roślin. Spróbujemy połączyć kilka roślin w jedną i będziemy mieszać ich cechy, kształty oraz kolory. Zapraszamy do eksperymentowania!