Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

W piątek 12 maja Uniwersytet Jagielloński świętował 659. rocznicę założenia, a część obchodów odbyła się właśnie w Ogrodzie Botanicznym.

O godzinie 18:00 na dziedzińcu przy Collegium Śniadeckiego JM Rektor UJ prof. Jacek Popiel uroczyście odsłonił instalację odtwarzającą przebieg południka krakowskiego – jednego z najstarszych na świecie południków zerowych. O kluczowej roli tego południka, zwanego dawniej "Meridianus Cracoviensis", dla rozwoju krajowej astronomii opowiedział Dziekan Wydziału Geografii i Geologii UJ, prof. Marek Drewnik.
Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do ogrodowego Arboretum, gdzie JM Rektor UJ prof. Jacek Popiel wraz z Panią Martą Kozłowską-Woźniak, córką Leopolda Kozłowskiego, oraz Dyrektorem Ogrodu dr hab. Michałem Węgrzynem zasadzili pamiątkowe drzewo dąb Quercus nigra L.
O godzinie 19:00 rozpoczął się plenerowy koncert pamięci Leopolda Kozłowskiego - ostatniego klemera Galicji, prowadzony przez Annę Dymną. Na scenie pojawili się znani artyści: Katarzyna Zielińska, Marta Bizoń, Katarzyna Jamróz, Andrzej Róg, Renata Świerczyńska, Kamila Klimczak oraz córka artysty - Marta Kozłowska-Woźniak. Na fortepianie zagrał Jacek Bylica, na akordeonie - Andrzej Włodarz a na skrzypcach Halina Jarczyk, która jednocześnie czuwała nad jakością artystyczną całego wydarzenia.