Projekt „Odbudowa budynku oranżerii na terenie Ogrodu Botanicznego wraz z rozbudową o pomieszczenia gospodarcze i techniczne przy ul. Kopernika 27 w Krakowie”

Miło nam jest poinformować, że Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał finansowanie projektu inwestycyjnego pn. „Odbudowa budynku oranżerii na terenie Ogrodu Botanicznego wraz z rozbudową o pomieszczenia gospodarcze i techniczne przy ul. Kopernika 27 w Krakowie”.

Projekt został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany do finansowania przez Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę, na mocy której projekt został wybrany do dofinansowania w maksymalnej kwocie 6 665 422,11 zł, zaś całkowita wartość projektu wynosi 9 679 671,96 zł.
Głównym celem projektu jest ochrona i promocja różnorodności biologicznej poprzez rozwój Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego będącego centrum ochrony różnorodności biologicznej.
W ramach projektu przeprowadzona zostanie odbudowa budynku oranżerii wraz z rozbudową o pomieszczenia gospodarcze i techniczne, pochylnią i platformą dla osób poruszających się na wózku, przebudową istniejącej części murowanej (starej kotłowni) wraz z instalacją wewnętrzną poza budynkiem: wodną, kanalizacyjną, deszczową, elektryczną, niskoprądową, miejską siecią ciepłowniczą przy ul. Kopernika. Odbudowana oranżeria została zaprojektowana pod kątem zabezpieczenia i utrzymania najcenniejszych kolekcji roślinnych Ogrodu Botanicznego UJ a szczególnie dla 3 gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną ścisłą, tj.: Języcznik zwyczajny - paproć z rodziny zanokcicowatych, Marsylia czterolistna - gatunek wodnej paproci z rodziny marsyliowatych oraz Salwinia pływająca - gatunek wodnej paproci z rodziny salwiniowatych.
W projekcie zaplanowano również działania edukacyjne, które mają służyć edukacji i informacji przyrodniczej dla wszystkich odwiedzających Ogród, w tym w szczególności dla osób niepełnosprawnych, tj. publikacja przewodnika edukacyjnego po Ogrodzie Botanicznym „Śladami Warszewicza”, rozbudowa systemu komunikacji wizualnej Ogrodu wraz z oznakowaniem ścieżek zwiedzania; interaktywny, wypukły, mówiący plan Oranżerii i Ogrodu oraz montaż zestawu 5 tyflografik promujących rośliny w zmodernizowanej szklarni: sagowce, storczyki oraz paprocie. Dodatkowo przeprowadzone zostaną darmowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o charakterze oprowadzania i warsztatów po Ogrodzie.
Planowana inwestycja ma charakter publiczny. Każdy kto będzie chciał zwiedzić Ogród, a w tym infrastrukturę zrealizowaną w niniejszym projekcie, będzie miał swobodny dostęp do niej, gdyż sam Ogród jest publicznie dostępny dla każdego.