Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paulownia omszona

14 maja 2015

Paulownia omszona, paulownia cesarska (Paulownia tomentosa Steud.) to drzewo należące do rodziny paulowniowatych (Paulowniaceae). Pochodzi z południowo-wschodnich Chin, jest jednak często sadzone jako drzewo parkowe. Gatunek, opisany został przez Thunberga, szwedzkiego przyrodnika, lekarza i botanika (zwanego "ojcem południowoafrykańskiej botaniki" i "japońskim Linneuszem"), na cześć wielkiej księżnej Rosji i Królowej Holandii Anny Pawłownej Romanow (córki cara Pawła I, w 1816 roku poślubiła holenderskiego księcia Wilhelma I, z którym w 1840 roku objęła tron).
Jest to ozdobne drzewo, uprawiane w cieplejszych rejonach Polski. Wiosną wspaniale prezentują się okazałe fioletowo-niebieskie kwiaty, zebrane w wyprostowane, wiechowate kwiatostany. W korzystnych warunkach rośnie bardzo szybko.
Na fotografiach prezentujemy rosnący w Ogrodzie przy szklarni Viktoria ponad 40-letni okaz, który w tym roku, ze względu na brak większych mrozów na wiosnę, wspaniale rozkwitł. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w Ogrodzie i podziwiania tego pięknego drzewa.

Fotografie: Bogusław Binkiewicz (1,2,3,5), Józef Wróbel (4,6)

Data opublikowania: 14.05.2015
Osoba publikująca: Bogusław Binkiewicz