Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Galeria

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Urodził się nosorożec

Sagowce i Dioon edule

Sagowce to rośliny bardzo stare ewolucyjnie, reliktowe, wiele z nich występuje na ograniczonym obszarze i tworzy niezbyt liczne populacje. Choć wyglądem przypominają palmy, są bliżej spokrewnione z roślinami szpilkowymi.
Dioon edule to rzadki sagowiec - występuje jedynie na nielicznych stanowiskach w Meksyku. Jego liczebność spada dlatego jest objęty specjalną międzynarodową ochroną prawną (CITES, Czerwona Księga IUCN). Rośnie na skalistych zboczach, w środowisku o charakterze przejściowym między tropikalnym lasem liściastym a lasami dębowymi.
Zarówno okazy męskie, jak i żeńskie wytwarzają wielkie szyszki - strobile. Dioon edule to sagowiec dorastający 4 m wysokości, zaopatrzony w mocne, sztywne i ostro zakończone liście dochodzące do 2 metrów długości. Na jednym osobniku zwykle można naliczyć ponad 100 liści.

164-letni Dioon edule w krakowskim Ogrodzie Botanicznym

Okazy, które znajdują się w kolekcji mają ciekawą historię. Okaz męski został zakupiony w 1848, jak wynika z rachunków, w Medyce lub Pradze. Od tamtego czasu rośnie i często kwitnie.
Okaz żeński ma niejasne pochodzenie. Najprawdopodobniej został kupiony w tym samym czasie, ale w czasie okupacji przewieziony do pałacu Potockich w Krzeszowicach. Miał, razem z innymi roślinami z Ogrodu botanicznego UJ, zdobić rezydencję niemieckiego gubernatora Hansa Franka.

Zapylenie w 2011

Odkupiony przez Uniwersytet w 1997 w przeddzień Sylwestra trafił do szklarni Ogrodu. Okaz żeński kwitł w przypałacowych szklarniach, ale w Ogrodzie Botanicznym długo się adaptował i pierwszy raz zakwitł dopiero w 2011 r. Został zapylony pyłkiem zebranym z okazu męskiego i po roku, 7 listopada 2012 otworzył strobil wydając nasiona.

Okaz widoczny na zdjęciach można podziwiać w szklarni Jubileuszowej w najbliższą niedzielę, podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.