wrzesień 2018

Czas rozpoczęcia: 12:00
Miejsce: Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ
Malowane światłem z poetyką nutą

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy "Malowane światłem z poetyką nutą" Grażyny Petryszak.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę 30 września o godzinie 12:00. Wystawę będzie można podziwiać w godzinach otwarcia Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ: w czwartki i piątki od 10:00 do 14:00 oraz w niedziele od 11:00 do 15:00.

O autorce:

Grażyna Petryszak urodziła się w Krakowie. Z wykształcenia jest elektroradiologiem, długoletnim pracownikiem Krynickiego Szpitala.
Pracuje w technice akrylowej, pasteli, oleju. Głównym tematem jej obrazów są kwiaty, martwa natura i pejzaże. Przemyślana kompozycja łączy się z wrażliwą naturą malarki, tworząc nastrojowy klimat i skojarzenia poetyckie. Wykonuje także rysunki piórkiem i collage. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i konkursowych. Jest autorem 14 wystaw indywidualnych. Pracowała na rzecz Krynickiego Środowiska Twórczego pełniąc ok 20 lat funkcję Prezesa Zarządu (obecnie jest Prezes Honorowy)
Jest pomysłodawczynią spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną pt. „ Uwrażliwiać na piękno". Z jej inicjatywy powstała w Krynicy „Galeria pod Kasztanem", miejsce spotkań z literaturą i sztuką, w którym bywali znani poeci min. J. Baran, A. Stasiuk, B. Loebl, A. Ziemianin i inni. Organizowała plenery malarstwa i wystawy poplenerowe. Redagowała wydawnictwa promujące sztukę Krynickich artystów, monografie, pocztówki, katalogi. Opracowała pierwszą krynicką antologię pt. „Przyjdę po strunie światła" (2001), a także jej drugą część pt. „Są takie miejsca" (2008).
Jej rysunki zaistniały jako ilustracje do tomików poetyckich, a także w logach kilku instytucji krynickich. Jest laureatką plebiscytu Gazety Krakowskiej „Człowiek Roku 2002". Starosta Nowosądecki uhonorował ją Srebrnym i Złotym Jabłkiem Sądeckim za Zasługi w dziedzinie kultury. Z kolei za zasługi na rzecz środowiska twórczego i kulturalnego Krynickiego Uzdrowiska została uhonorowana w 2008 roku przez Burmistrza Krynicy Zdroju Złotym Herbem Krynicy, a przez Radę Powiatu Nowosądeckiego w 2009 roku odznaką Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej.
Wyróżniona także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.