Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20180930

Malowane światłem z poetyką nutą

Data: 30.09.2018
Czas rozpoczęcia: 12:00
Miejsce: Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ
Malowane światłem z poetyką nutą

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy "Malowane światłem z poetyką nutą" Grażyny Petryszak.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę 30 września o godzinie 12:00. Wystawę będzie można podziwiać w godzinach otwarcia Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ: w czwartki i piątki od 10:00 do 14:00 oraz w niedziele od 11:00 do 15:00.

O autorce:

Grażyna Petryszak urodziła się w Krakowie. Z wykształcenia jest elektroradiologiem, długoletnim pracownikiem Krynickiego Szpitala.
Pracuje w technice akrylowej, pasteli, oleju. Głównym tematem jej obrazów są kwiaty, martwa natura i pejzaże. Przemyślana kompozycja łączy się z wrażliwą naturą malarki, tworząc nastrojowy klimat i skojarzenia poetyckie. Wykonuje także rysunki piórkiem i collage. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i konkursowych. Jest autorem 14 wystaw indywidualnych. Pracowała na rzecz Krynickiego Środowiska Twórczego pełniąc ok 20 lat funkcję Prezesa Zarządu (obecnie jest Prezes Honorowy)
Jest pomysłodawczynią spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną pt. „ Uwrażliwiać na piękno". Z jej inicjatywy powstała w Krynicy „Galeria pod Kasztanem", miejsce spotkań z literaturą i sztuką, w którym bywali znani poeci min. J. Baran, A. Stasiuk, B. Loebl, A. Ziemianin i inni. Organizowała plenery malarstwa i wystawy poplenerowe. Redagowała wydawnictwa promujące sztukę Krynickich artystów, monografie, pocztówki, katalogi. Opracowała pierwszą krynicką antologię pt. „Przyjdę po strunie światła" (2001), a także jej drugą część pt. „Są takie miejsca" (2008).
Jej rysunki zaistniały jako ilustracje do tomików poetyckich, a także w logach kilku instytucji krynickich. Jest laureatką plebiscytu Gazety Krakowskiej „Człowiek Roku 2002". Starosta Nowosądecki uhonorował ją Srebrnym i Złotym Jabłkiem Sądeckim za Zasługi w dziedzinie kultury. Z kolei za zasługi na rzecz środowiska twórczego i kulturalnego Krynickiego Uzdrowiska została uhonorowana w 2008 roku przez Burmistrza Krynicy Zdroju Złotym Herbem Krynicy, a przez Radę Powiatu Nowosądeckiego w 2009 roku odznaką Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej.
Wyróżniona także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.