Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20190609

Bezkres połączeń

Data: 09.06.2019 - 23.06.2019
Miejsce: Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ
Bezkres połączeń

Muzeum Ogrodu Botanicznego serdecznie zaprasza na wystawę "Bezkres połączeń. Tramas infinitas" dr Julii Rouaux.

Wystawa czynna będzie w godzinach otwarcia Muzeum: czwartki i piątki od 10:00 do 14:00 oraz w niedziele od 11:00 do 15:00.

Informacje o wystawie

Prezentowane dzieła są częścią nowego etapu w sztuce, którego celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność biologiczną, a przede wszystkim na zagrożone gatunki Ameryki Południowej i skutki rozwoju cywilizacyjnego i dominacji człowieka nad naturą. Poprzez swoje prace artystka chce odbudować dialog pomiędzy widzem a światem natury.
Mamy do czynienia z próbami odzyskania łączności z różnymi procesami naturalnymi, a wzbudzenie empatii do delikatnych elementów kształtujących sieci biologiczne jest jednym z elementów na drodze do osiągnięcia tego celu. Fakt, iż obrazy powstały w technice przypominającej układ nici w tkaninie (wątek i osnowa) nie jest przypadkowy. Portrety zostały wykonane za pomocą linii i nieregularnych przerw, które w sposób symboliczny odtwarzają ukryte połączenia scalające wszystkie żyjące istoty.
Z drugiej strony, korzystając z wykształcenia ścisłego, autorka wykorzystuje naukę i jej racjonalistyczne podejście do świata, nadając jej jednak również wymiar estetyczny i metaforyczny. W ten sposób inspiruje się widza do ponownego połączenia się i poznania siebie jako części tego niewidzialnego świata zależności, który powinien zostać uzdrowiony. Ponadto sytuuje się widza w pozycji osoby odpowiedzialnej za kwestionowanie nie tylko już zdobytej wiedzy, ale również jej źródeł, aby móc przejść od teorii do praktyki.

O autorce

Dr Julia Rouaux. Urodzona w Argentynie, w mieście La Plata, prowincji Buenos Aires. Pochodzi z rodziny, w której przyroda i sztuka były zawsze obecne. Uzyskała tytuł magistra z zoologii oraz tytuł doktora biologii. Ma na swoim koncie również wiele kursów dotyczących Ilustracji Naukowej, które odbyła m.in. w Argentynie, Meksyku (UNAM, Merida) czy w Portugalii (UA, Aveiro).
Ilustrowała prace naukowe, dzieła popularnonaukowe i materiały dydaktyczne. Do najważniejszych można zaliczyć ilustracje do trzech książek wydawnictwa Londaiz-Laborde: “Koty Ameryki Południowej”, “Dzikie koty na świecie” i “ Dzikie psowate na świecie”.
Uczestniczyła jako organizatorka i/lub wystawca w wielu Wystawach ilustracji naukowej w Argentynie, np. ekspozycja “Ilustradores Científicos del Museo” (La Platy), Brazylii, m.in. wystawy “V Exposição Nacional de Ilustrações Científicas ” i “Anatomiadeuma Ilustração”, oraz w Polsce, “Ilustracje naukowe i sztuka naturalistyczna” (Kraków).
Od 2009 roku wygłasza seminaria, prowadzi zajęcia i warsztaty dotyczące ilustracji naukowej i sztuki naturalistycznej w różnych środowiskach akademickich zarówno w Argentynie, jak i zagranicą (m.in. Brazylia, Peru, Włochy). Od roku 2016 jest dyrektorką jedynego kierunku studiów podyplomowych “Wstęp do Ilustracji Naukowej”, wykładanego na kilku uniwersytetach argentyńskiej Patagonii. Obecnie wchodzi w skład Międzynarodowego Komitetu Doradczego ”Illustraciencia”, Katalońskiego Stowarzyszenia Komunikacji Naukowej w Barcelonie.

Pliki do pobrania
pdf
Folder wystawy