Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210914

Ogród Botaniczny sprzed 100 lat. Autochromy prof. Jana Zdzisława Włodka

Data: 14.09.2021
Czas rozpoczęcia: 12:00
Miejsce: Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny sprzed 100 lat. Autochromy prof. Jana Zdzisława Włodka

Fundacja im. Zofii i Jana Włodków oraz Kierownik Ogrodu Botanicznego UJ zapraszają na wystawę plenerową prezentującą najstarsze znane kolorowe zdjęcia Ogrodu Botanicznego UJ.

Zostały one wykonane niemal 100 lat temu przez prof. Jana Zdzisława Włodka. Wernisaż odbędzie się w piątek 24 września o godzinie 12:00 w Ogrodzie.

Jan Zdzisław Włodek (1885 – 1940) ziemianin, dyplomata i uczony, profesor Wydziału Rolniczego UJ był pasjonatem fotografii. Barwne pozytywy na szklanych płytkach, stanowią największą kolekcję zdjęć wykonanych tą techniką przez jednego autora, jaka zachowała się do dziś na ziemiach polskich. 

Jan Włodek łączył zainteresowania naukowe z zamiłowaniem do fotografowania. Wykonywał liczne zdjęcia botaniczne, najczęściej utrwalając rośliny w ich naturalnym środowisku. Ta część jego twórczości inspirowana jest autochromami Henry’ego Essenhigh Corke’a i wpisuje się w nurt poszukiwań sposobu na obiektywne odwzorowywanie okazów botanicznych. Znaczną część dorobku Włodka stanowią także malownicze pejzaże. Wyrazem talentu i zmysłu estetycznego autora jest staranna kompozycja i umiejętne oświetlanie kadrów. Pracował on w pierwszej komercyjnej technice barwnej -   na płytach Autochrome firmy Lumière, używał też nieco późniejszych płyt Agfa-Farbenplatten. Duże powiększenia prezentowane na wystawie dają możliwość zaobserwowania charakterystycznych ziaren barwionej skrobi, które stanowiły sekret tej techniki. Urzekające urodą fotografie stawu i kwiatów w historycznej storczykarni zaaranżowane w przestrzeni Ogrodu stanowią historyczny i wizualny komentarz do teraźniejszości tego niezwykłego miejsca na mapie Krakowa.

Digitalizację przeprowadzili specjaliści Muzeum Fotografii w Krakowie. Zadanie „Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie 2 części zespołu autochromów Jana Z. Włodka” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.