Zbiórka dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Lwowskiego

Kryzysowa sytuacja na terenie Ukrainy dotyka również dziedzictwo przyrodnicze. Działania wojenne i ataki Rosjan na obiekty cywilne i infrastrukturalne w Ukrainie powodują długotrwałe braki w dostawach energii elektrycznej. Lwowski Ogród Botaniczny, który kolekcjonuje m.in. wiekowe rośliny tropikalne i subtropikalne – część z nich ma już ponad 130 lat (Agathis brownii, Araucaria bidwilii i in.), pozostaje bez prądu po 12h dziennie. Prąd jest niezbędny do funkcjonowania systemów sterujących utrzymujących ogrzewanie szklarni. Narażenie okazów tropikalnych gatunków roślin na długotrwałe spadki temperatur jest dla nich bezpośrednim zagrożeniem, bez ogrzewania okazy te nie przetrwają! Nasi Lwowscy przyjaciele Pracownicy Ogrodu Botanicznego, w tym Andrij Prokopiv - Dyrektor, zwrócili się do nas z prośbą o pomoc. Pilnie potrzebują generatorów prądu, które zapewnią ciągłość w ogrzewaniu szklarni w okresach braku energii elektrycznej dostarczanej z sieci. Jako Kierownik Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie wraz z Panią Dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Joanną Zalewską-Gałosz, prof. UJ zwracam się z ogromną prośbą o udzielenie pomocy i wsparcia zaprzyjaźnionemu Lwowskiemu Ogrodowi Botanicznemu. Wspólnie uruchamiamy prywatną zbiórkę pieniędzy na rzecz Ogrodu Botanicznego we Lwowie. Ogrzewanie o tej porze roku jest niezbędnym elementem utrzymywania cennych kolekcji roślin. Za przeznaczone datki na ten piękny cel zostaną zakupione i przetransportowane do Lwowa generatory prądu o parametrach jeden 15 kW, 360 V oraz dwa 5 kW, 230 V. Serdecznie dziękujemy w imieniu Dyrektora i pracowników Lwowskiego Ogrodu Botanicznego. Chwała Ukrainie!!!

Michał Węgrzyn - kierownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie

Adres zbiórki

Kierownik Ogrodu Botanicznego, dr hab. Michał Węgrzyn prof UJ, dziękuje za wsparcie jego prywatnej inicjatywy!