Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Storczyki

Storczyki

Kolekcja tropikalnych storczykowatych w szklarni Holenderka należy do największych tego typu kolekcji w kraju.

Rodzina storczykowatych (Orchidaceae) należy do najbogatszych w gatunki grup roślin nasiennych, zaliczanych jest do niej ponad 30 000 opisanych z natury gatunków, a także tysiące mieszańców i odmian stworzonych przez człowieka. Niestety, znaczna część storczyków to rośliny bardzo rzadkie a wiele z nich figuruje w wykazach roślin ginących i zagrożonych.
Storczykowate zamieszkują bardzo zróżnicowane siedliska - od gorących, tropikalnych lasów deszczowych, gdzie rosną jako epifity, aż po strefy wysokogórskie i arktyczne. Obszarami w których występują największe zróżnicowanie form tych roślin są tropikalne obszary Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego posiada najstarszą i jedną z najbogatszych kolekcji storczykowatych wśród krajowych ogrodów botanicznych, licząca obecnie ok. 360 gatunków reprezentujących ponad 100 rodzajów oraz około 250 odmian ozdobnych. Początki kolekcji sięgają polowy XIX w. kiedy swoje tropikalne zbiory przywiózł Józef Warszewicz, wybitny podróżnik i ogrodnik, inspektor Ogrodu Botanicznego UJ w latach 1854-1866. Z jego zbiorów do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie 1 okaz: Cyrtopodium andersonii, rozmnażany wegetatywnie.
Zobacz galerię zdjęć