Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

sierpień 2023

20230807
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Łąką malowane!

Data: 07.08.2023 - 20.08.2023
Łąką malowane!

Serdecznie zapraszamy na wystawę twórczości Pani Magdaleny Jóźwiak do Muzeum Ogrodu Botanicznego.

Wystawę będzie można podziwiać od 07-20.08.2023 w godzinach pracy Muzeum.

Kilka słów o autorce wystawy: 
Magdalena Jóźwiak poza pracą dydaktyczną fotografuje od prawie 30 lat i tworzy teksty poetyckie. Jak podkreśla fotografia jest dla niej ,,sposobem patrzenia i widzenia świata oraz próbą opowiedzenia, czasem w metaforyczny sposób o tym, co (…) porusza lub czego doświadcza.” Jak zaznacza, szczególnie ważne są dla niej faktura, linia, plama, rytm, perspektywa, światło i kompozycja. Bliska jest jej natura, której elementy, w tym rośliny łąkowe, ziemia i drzewa, często zostają głównymi bohaterami jej fotografii.
Łąka, a wraz z nią wiatr, słońce i deszcz malują krajobraz. Obrazy powstają dzięki grze kolorów, plam, światła i cienia. Wygląd danych roślin zależy nie tylko od pory roku i doby, ale również aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Na nasycenie barw wpływają przede wszystkim ilość światła słonecznego i jego temperatura barwowa w danej porze dnia, ale też ilość opadów czy wilgotność powietrza.   
„Im dłużej fotografuję łąki, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że ten temat jest wyzwaniem. Nie chodzi jedynie o zmierzenie się z pogodą czy kąsającymi owadami, ale przedstawienie portretów łąki, które trafnie oddawałyby to, co w niej znalazłam. 
Kompozycja i kreatywne wykorzystanie głębi ostrości, przesłony, czasu czy balansu bieli oraz niekiedy zastosowanie prostych narzędzi dostępnych w obróbce cyfrowej umożliwiają ukazanie portretów łąk bliskich malarstwu. Na obecną wystawę wybrałam prace, które przedstawiają właśnie malarskie oblicza łąk: realistyczne, impresjonistyczne, abstrakcyjne oraz minimalistyczne”.