Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230919
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa Marthy Mulawy "Uwiecznienie"

Data: 19.09.2023 - 30.09.2023
Wystawa Marthy Mulawy "Uwiecznienie"

Wszystkich Przyjaciół i Miłośników Ogrodu Botanicznego UJ zapraszamy w dniach 19-30.09.2023 na wystawę rzeźb Marthy Mulawy "Uwiecznienie".

Prace będzie można oglądać w Zimowniku w kompleksie szklarniowym Victoria oraz w plenerze w sąsiedztwie szklarni. Uroczyste otwarcie wystawy uświetni obchody Jubleuszu 240-lecia Ogrodu Botanicznego w dniach 23-24 września 2023 r.
Na wystawie zaprezentowane zostaną indywidualne prace autorki oraz te, które powstały przy twórcznej współpracy z artystami: Januszem Gilewiczem, Bretem Robertsem oraz Filipem Jaroszem, który wykreował mapping na rzeźbie. Nowy kierunek w sztuce autorzy nazwali go 'pasculp' ("pa" od paint, "sculp" od sculpture).

Pasculp to nie polichromia rzeźby ani nie patyna na rzeźbie. To wydobywanie na zewnątrz wyobrażenia o jej strukturze za pomocą technik malarskich, wzmacnianie oraz nadawanie znaczeń konkretnego dzieła sztuki. W Pasculp istotne jest współdziałanie artystów z dwóch różnych dziedzin sztuki. Ta wymiana doświadczeń podczas wspólnego tworzenia jest bezcenna.

Jak pisze autorka prac „w swojej sztuce szukam czegoś nierzeczywistego, ulotnego, magicznego. Już same materiały, z których tworzę, zebrane w naturze, mają zapisany w sobie ‘boski kod’. W harmonii i pięknie przyrody kryje się tajemnica – ja nazywam to Duszą. Szukam sposobów by ją u w i e c z n i ć. Dzięki przychylności obecnego dyrektora Ogrodu dr hab. Michała Węgrzyna, dostałam wybrane przeze mnie liście, aby spetryfikować je w swoich rzeźbach. Najpiękniejszy, a zarazem najtrudniejszy do utrwalenia okazał się imponujący liść wiktorii królewskiej, zwanej również wiktorią amazońską (Victoria amazonica lub Victoria regia). To niesamowity liść. Jest tak wielki, dekoracyjny i piękny, że zapiera dech w piersiach. Jego rewers przywodzi na myśl konstrukcję gotyckiej katedry. Niezwykle imponujący, kolosalnych rozmiarów jest także liść gunnery olbrzymiej – największy i najokazalszy okaz tej rośliny w Polsce znajduje się właśnie w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Wszystkie te formy unieśmiertelniłam w rzeźbach, do których oglądania serdecznie zapraszam.” 

O autorce

Martha Mulawa  - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Stypendystka w Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze oraz l’École des beaux-arts de Toulouse. Laureatka wielu konkursów wzorniczych. Krakowska artystka, wyrosła z puławskich korzeni, zakochana w Tatrach. 
Ostatnio tworzy głównie rzeźby i instalacje, wcześniej autorka wyjątkowych batików - dzieł sztuki ożywianych światłem. Inspiruje się zwykle głęboko i wielopoziomowo odczuwaną naturą, co można dostrzec w większości prac artystki. W projektach artystycznych łączy rzeźbę, instalacje, batik bądź obraz z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem. 
Dzieła Marthy Mulawy są także szeroko doceniane i wykorzystywane w sztuce użytkowej. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej dzieła trafiły do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.