Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2024

20240112
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Noc Biologów 2024

Data: 12.01.2024
Organizator: Wydział Biologii UJ
Noc Biologów 2024

Już 12 stycznia 2024 r. zapraszamy wszystkich pasjonatów biologii na kolejną edycję Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Najbliższa Noc Biologów odbędzie się pod hasłem "Tajemnice życia od komórek do biosfery". Podczas przygotowanych przez nas zajęć będą Państwo mogli zobaczyć jak wygląda krakowskie powietrze pod mikroskopem, jakie mikroorganizmy kryją się w kropli wody oraz poznać różnorodne zachowania mrówek. Dowiecie się również, jak zbudowany jest ludzki szkielet, jaką rolę odgrywa mikrobiom w funkcjonowaniu różnych organizmów, jakie niezwykłe właściwości ma mleko ludzkie oraz czym zajmuje się biologia sądowa. Zapraszamy również w niezwykłą podróż na Madagaskar podczas której zobaczycie wyjątkową i niestety zagrożoną bioróżnorodność tego miejsca. Oprócz zajęć ściśle związanych z tematem przewodnim Nocy Biologów proponujemy udział w licznych wykładach, pokazach i warsztatach dotyczących biochemii, biologii komórki, immunologii, endokrynologii, fizjologii rozrodu, antropologii, neurofizjologii, anatomii porównawczej, biologii bezkręgowców, entomologii, ewolucji strategii życiowych, ekologii oraz szeroko pojętej botaniki. 

Zapraszamy najmłodszych, kilkuletnich uczestników, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkich zainteresowanych biologią. Proponujemy zajęcia w postaci prezentacji i wykładów oraz zajęcia praktyczne, warsztaty i pokazy laboratoryjne. Program obejmuje zarówno przedpołudniowe zajęcia, związane z terenowymi pokazami, jak również popołudniowe pozycje prowadzone aż do wieczora w laboratoriach i w salach wykładowych.


Dokładny program zajęć i rejestracja na zajęcia dostępne będą na stronie internetowej www.nocbiologow.home.pl od dnia 15 grudnia 2023 r.

 

Noc Biologów w Ogrodzie Botanicznym

W Ogrodzie przygotowaliśmy dla Państwa dwa bloki tematyczne:

  • Mistrzowie przetrwania - podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób rośliny radzą sobie z ekstremalnymi warunkami środowiska i jakie przystosowania anatomiczne i morfologiczne umożliwiają im zasiedlanie tak nieprzyjaznych siedlisk jak pustynie, półpustynie czy obszary polarne. Porównanie sukulentów i sklerofitów. Omówienie najważniejszych przedstawicieli roślin z tych grup, w tym gatunków o znaczeniu użytkowym.  
  • Rośliny w koronach drzew - omówienie epifitów jako jednej z najbardziej intrygujących grup roślin zasiedlających lasy tropikalne. Wskazanie cech przystosowawczych do nadrzewnego trybu życia w budowie i anatomii. Pokaz wybranych przedstawicieli tej grupy w szklarniach Ogrodu.

Zajęcia planowane są dla uczestników w wieku co najmniej 10 lat w grupach do 20 osób.