Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwacja wycieczek

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwacja wycieczek

Uwaga!

W związku z wdrażaniem nowego regulaminu dla muzeów Uniwersytetu Jagiellońskiego zmianie ulegają zasady wejść do Ogrodu dla opiekunów grup - od 17.06.2021 r. są zobowiązani do nabycie biletu normalnego.

Dla szkół

Klasy I-III szkół podstawowych

Zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Ogrodu na okres wiosny i lata 2021 r. Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godzinach od 9:00-14:00. Czas trwania pojedynczych zajęć wynosi około 60 min. Cena 15 zł od uczestnika a w przypadku gdy grupa jest mniejsza niż 7 osób obowiązuje stała opłata wysokości 150 zł. Opiekunowie grup wykupują bilet normalny. Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu: 12 663 36 35.

Proponowane tematy zajęć:
Wiosna w ogrodzie. 
Pąki i pączki. Budowa i rola kwiatów. Zapylenie. Poznajemy pierwsze wiosenne rośliny: przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, sasanki, przylaszczki, fiołki, kaczeńce, zawilce i kokorycze.
Pomniki przyrody
Co to jest pomnik przyrody? Dlaczego drzewa są ważne, jak się liczy wiek drzew, ile lat ma najstarsze drzewo? Drzewo jako dom. Skąd się biorą drzewa? Nasiona i owoce. Najważniejsze drzewa krajowe.
Życie lasu
Warstwowa budowa lasów: korony drzew, podszyt, runo i ściółka. Nauka rozpoznawania najważniejszych krajowych drzew i krzewów leśnych. Mieszkańcy poszczególnych pięter leśnych.
Krajowe drzewa i krzewy
Lasy i bory - podobieństwa i różnice. Najważniejsze drzewa krajowe: iglaste (sosna, świerk, jodla, modrzew i cis), liściaste (dąb, buk, brzoza, lipa, klon, olsza, wierzba), krzewy (leszczyna, żarnowiec, bez czarny, kalina). Znaczenie drzew i krzewów.
Leki z domowej apteki
Rośliny lecznicze i ich znaczenie. Zioła. Popularne gatunki roślin leczniczych. Herbatki i napary. Witaminy. Rośliny trujące.
Rośliny Polski – od Bałtyku po Tatry
Budowa i przystosowania roślin z rożnych typów krajowych siedlisk: od nadmorskich wydm Bałtyku (mikołajek, wydmuchrzyca) poprzez lasy (zawilec, kokorycz), łąki (kosaciec, kaczeniec), murawy (sasanka, dziewięćsił) po najwyższe tatrzańskie szczyty (kosodrzewina, szarotka).
Życie stawu
Warunki życia w wodzie. Typy roślinności wodnej. Rośliny o liściach pływających. Rośliny toni wodnej. Szuwary. Typowe drzewa siedlisk wilgotnych: olsza, wierzba. Fauna zbiorników wodnych: owady, płazy, ptaki.
Rośliny uprawne
Znaczenie roślin w życiu człowieka. Zboża (pszenica, żyto, kukurydza, ryż). Rośliny oleiste (len, rzepak, słonecznik, soja). Rośliny włóknodajne (len, konopie, bawełna). Owoce (cytrusy, porzeczki, poziomki). Warzywa (sałata, kapusta, papryka).
Uwaga! Poszczególne zajęcia są prowadzone tylko w wybranych miesiącach - prosimy zapoznać się z poniższym harmonogramem. Sposób prowadzenia zajęć dostosowujemy do aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

Zapraszamy do zwiedzania Ogrodu Botanicznego z przewodnikiem. Oprowadzanie odbywa się w grupach od 7 do 12 osób. Czas trwania oprowadzania ok. 60-75 minut. Koszt: 15 zł od dziecka i 20 zł od osoby dorosłej a w przypadku gdy grupa jest mniejsza niż 7 osób obowiązuje stała opłata wysokości 150 zł. 

Akademia Pszczelarza

Akademia Pszczelarza prowadzi warsztaty w Pasiece Uniwersyteckiej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warsztaty skierowane są do różnych grup.
Dla dzieci. Prowadzimy warsztaty dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Pokazujemy dzieciom pszczoły i ich domy.  Każdy uczestnik wchodzi do pasieki w specjalnych pszczelarskim stroju,  aby zobaczyć jak mieszkają w ulu pszczoły oraz spróbować smakołyków z pszczelej spiżarni. Po zakończonych zajęciach dzieci otrzymują certyfikaty i małe słoiczki miodu.
Dla początkujących pszczelarzy. Na warsztaty i kursy zapraszamy osoby , które chciałyby założyć pasiekę. Organizujemy 10 miesięczny kurs pszczelarski, mini kurs majowy oraz jednodniowe warsztaty. Każdy może wybrać coś dla siebie. Przygotowujemy do samodzielnego założenia własnej pasieki, uczymy jak prawidłowo opiekować się pszczołami i na co zwracać uwagę aby nie popełniać pszczelarskich błędów.
Dla pszczelarzy. Prowadzimy warsztaty dla pszczelarzy, którzy od lat prowadzą własne pasieki. Przekazujemy specjalistyczną wiedzę, na wysokim poziomie. Zajęcia dotyczą głównie tych elementów gospodarki pasiecznej, które sprawiają kłopoty nawet doświadczonym osobom.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 516 828 632 lub adres e-mail: biuro@akademia-pszczelarza.pl.