czerwiec 2019

Data: 09.06.2019 - 23.06.2019
Miejsce: Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ
Bezkres połączeń

Muzeum Ogrodu Botanicznego serdecznie zaprasza na wystawę "Bezkres połączeń. Tramas infinitas" dr Julii Rouaux.

Wystawa czynna będzie w godzinach otwarcia Muzeum: czwartki i piątki od 10:00 do 14:00 oraz w niedziele od 11:00 do 15:00.

Informacje o wystawie

Prezentowane dzieła są częścią nowego etapu w sztuce, którego celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność biologiczną, a przede wszystkim na zagrożone gatunki Ameryki Południowej i skutki rozwoju cywilizacyjnego i dominacji człowieka nad naturą. Poprzez swoje prace artystka chce odbudować dialog pomiędzy widzem a światem natury.
Mamy do czynienia z próbami odzyskania łączności z różnymi procesami naturalnymi, a wzbudzenie empatii do delikatnych elementów kształtujących sieci biologiczne jest jednym z elementów na drodze do osiągnięcia tego celu. Fakt, iż obrazy powstały w technice przypominającej układ nici w tkaninie (wątek i osnowa) nie jest przypadkowy. Portrety zostały wykonane za pomocą linii i nieregularnych przerw, które w sposób symboliczny odtwarzają ukryte połączenia scalające wszystkie żyjące istoty.
Z drugiej strony, korzystając z wykształcenia ścisłego, autorka wykorzystuje naukę i jej racjonalistyczne podejście do świata, nadając jej jednak również wymiar estetyczny i metaforyczny. W ten sposób inspiruje się widza do ponownego połączenia się i poznania siebie jako części tego niewidzialnego świata zależności, który powinien zostać uzdrowiony. Ponadto sytuuje się widza w pozycji osoby odpowiedzialnej za kwestionowanie nie tylko już zdobytej wiedzy, ale również jej źródeł, aby móc przejść od teorii do praktyki.

O autorce

Dr Julia Rouaux. Urodzona w Argentynie, w mieście La Plata, prowincji Buenos Aires. Pochodzi z rodziny, w której przyroda i sztuka były zawsze obecne. Uzyskała tytuł magistra z zoologii oraz tytuł doktora biologii. Ma na swoim koncie również wiele kursów dotyczących Ilustracji Naukowej, które odbyła m.in. w Argentynie, Meksyku (UNAM, Merida) czy w Portugalii (UA, Aveiro).
Ilustrowała prace naukowe, dzieła popularnonaukowe i materiały dydaktyczne. Do najważniejszych można zaliczyć ilustracje do trzech książek wydawnictwa Londaiz-Laborde: “Koty Ameryki Południowej”, “Dzikie koty na świecie” i “ Dzikie psowate na świecie”.
Uczestniczyła jako organizatorka i/lub wystawca w wielu Wystawach ilustracji naukowej w Argentynie, np. ekspozycja “Ilustradores Científicos del Museo” (La Platy), Brazylii, m.in. wystawy “V Exposição Nacional de Ilustrações Científicas ” i “Anatomiadeuma Ilustração”, oraz w Polsce, “Ilustracje naukowe i sztuka naturalistyczna” (Kraków).
Od 2009 roku wygłasza seminaria, prowadzi zajęcia i warsztaty dotyczące ilustracji naukowej i sztuki naturalistycznej w różnych środowiskach akademickich zarówno w Argentynie, jak i zagranicą (m.in. Brazylia, Peru, Włochy). Od roku 2016 jest dyrektorką jedynego kierunku studiów podyplomowych “Wstęp do Ilustracji Naukowej”, wykładanego na kilku uniwersytetach argentyńskiej Patagonii. Obecnie wchodzi w skład Międzynarodowego Komitetu Doradczego ”Illustraciencia”, Katalońskiego Stowarzyszenia Komunikacji Naukowej w Barcelonie.

Folder wystawy